Preskočiť na hlavný obsah

Dá sa ušetriť na telekomunikačných poplatkoch?

Neveríte, že je to možné? Máme veľmi radi pohodlie. Mnohé služby nám takéto pohodlie zabezpečujú, hoci by sme sa bez nich zaobišli. Ale za služby sa platí. Poďme sa pozrieť, kde nám unikajú peniaze, hoci by nemuseli.

Naše obľúbené mobilné komunikačné služby. Mobilné telefóny, internet, televízia. A tie lákadlá cez reklamy, čo všetko môžeme mať. Zastavte sa. Premýšľajte, čo je pre váš život nevyhnutné a dôležité. Mobil, internet a televízia, sú dobrý sluha, ale zlý pán. Práve tu nám uniknú ťažko zarobené peniaze najrýchlejšie.

Mobilný telefón, ktorý využívame na spojenie sa s blízkymi a riešenie pracovných povinností. Musíme mať super moderný telefón, hoci keď jeho služby v plnom rozsahu nevyužívame? Ak nás zlákajú služby, ktoré nevyhnutne nepotrebujeme k bežnému životu, prekvapí nás faktúra. Kde sme minuli toľko peňazí? To je otázka, na ktorú viete nájsť odpoveď.

Internet - veľmi potrebujete mať ho vždy stále po ruke a byť na ňom celý deň pre zábavu? Áno aj to sa stáva a neodradí vás ani to, že vám uniká vzácny čas a peniaze na potrebnejšie veci? Internet nám poskytuje veľa informácií, tak máme možnosť tieto informácie využiť pre svoju prácu, šetrenie financií. Zvážte v akom rozsahu potrebujete používať dáta.

Televízia je zdrojom informácií. Musíme však mať 100 televíznych staníc? Aj také, pre ktoré nie sme dosť jzkovo zdatní ? Aj tu prichádzame o čas a peniaze. Máte obľúbené sledované stanice a ostatné nepotrebujete? Skúste vhodnejší balík programov za nižšiu cenu.

Pri výbere mobilných komunikačných služieb je potrebné porovnávať čo všetko bude zahrnuté v cene u jednotlivých operátorov. Nie vždy sú ponúkané služby pre nás potrebné. Spíšte si zoznam čo k danej službe pre život a prácu potrebujete, porovnávajte, rozhodujte sa a počítajte. Žiadajte u operátorov vernostné zľavy, služby, ktoré potrebujete a viete zaplatiť, zlučujte služby v rodine a hľadajte výhodné ceny pre rodinu alebo skupiny. Komunikujte, žiadajte od operátorov služby, ktoré sú vhodné pre vás. Vy ste zákazník, ktorý žiada službu a platí za ňu.

Viete uhrádzať výdavky za mobilné služby pri viazanosti dvoch rokov? Nechýbajú vám? Je rozdiel ak platíte za služby a zariadenia mesačne 180 eur a za tie isté služby mesačne bez nadbytočných zariadení 25 eur napr. s jedným mobilným telefónom na neobmedzený paušál s určitým rozsahom dát, kde vám nehrozí, že sa zabudnete na nete, za pevný internet napr. 16 eur mesačne, a televíziu napr. 10 eur mesačne, kde si vyberiete vhodný rozsah staníc.

Počítali ste, našli zdroj úniku vašich peňazí a viete sa už zorientovať, čo potrebujete a čo si môžete zo svojich peňazí dovoliť. A zistili ste, že čas je drahý. Využijete ho zmysluplnejšie. Neviete si s tým poradiť? Pomôžu vám naši dlhoví poradcovia.

Ing. Zuzana Zvolenská, dlhová poradkyňa
bezhotovostnými platbami môžete ušetriť?