Preskočiť na hlavný obsah

Ako si rozdeliť financie v domácnosti

Musíme poznať odkiaľ do rodinného rozpočtu peniaze prichádzajú a kam odchádzajú.

Nastavte si pravidlá rozdelenia financií v domácnosti. Osvedčilo sa pravidlo rozdelenia príjmu v rodinnom rozpočte podľa najvyšších nákladov v rozpočte podľa zásady 50 – 30 – 20. Autorom tohto pravidla je Elizabeth Warren a jej dcéra Amelia Warren Tyagi, ktoré sa téme osobných financií venovali v knihe „All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan“.

50% rodinného rozpočtu na povinné výdavky: nájom alebo hypotéka, energie a potraviny, náklady na dopravu, komunikačné služby. Usporiť výdavky sa dá aj na týchto typoch nákladov. Využiť môžeme možnosti, ktoré sa nám ponúkajú: do zamestnania si zobrať stravu z domu, na šetrenie energií používať elektrické zariadenia šetriace energie, šetriť na doprave tým, že využijete hromadnú dopravu, resp. budete kombinovať rôzne typy dopravy.

30% na cestovanie, kultúru, oblečenie, drogériu a kozmetiku: táto časť nákladov obvykle najviac prekračuje domáci rozpočet. Je preto dôležité, aby ste sa na ňu zamerali a zhodnotili na čom môžete ušetriť a čo je pre vás prospešné. Usporiť sa dá, ak vašim koníčkom bude porovnávanie cien, hľadanie akciových ponúk tovaru, vaša prehodnotená náročnosť na množstvo kusov oblečenia, topánok, kozmetiky. Myslím, že by nebolo na škodu veci, ak by ste investovali z týchto prostriedkov do svojho finančného vzdelania.

20% šetrenie a tvorenie rezervy: úspešnosť šetrenia spočíva v zásade odložiť si hneď z výplaty prostriedky vo výške 20 %. Ide o dlhodobé šetrenie. Ak začnete šetriť podľa pravidla Mám už vek na to, aby som bol zodpovedný a teraz je tá vhodná chvíľa vytvárať si z našetreného primeranú rezervu, máte tromf v rukách. Tvorenie rezervy je veľmi dôležité, pretože ide o vašu budúcnosť a rezerva slúži na preklenutie nepriaznivého obdobia vo výške najmenej 3 až 6 mesačných platov, preto vám veľmi dobre poslúži pri neočakávaných finančných situáciách, ktoré život prinesie.

Jedna rada na záver: Poznáte to porekadlo, o ktorom nám rozprávali naši rodičia, aj starí rodičia? Prikrývaj sa takou perinou, na akú máš. Nemíňajte viac peňazí ako zarobíte, zvažujte a šetrite. Úspechom pre vás budú usporené peniaze.

Ing. Zuzana Zvolenská, dlhová poradkyňa
bezhotovostnými platbami môžete ušetriť?