Preskočiť na hlavný obsah

Plánovanie výdavkov na dovolenku, vianočné darčeky a pod.

Dovolenka, vianočné sviatky, narodeniny, či začiatok školy... Ako sa na to pripraviť a nezaťažiť rodinný rozpočet? Jednoducho – finančným plánovaním. Dôležité je zostaviť si plán príjmov, výdavkov. Ideálnym obdobím na finančné plánovanie je začiatok roka, ale s plánom treba pracovať celý rok. Pripravte si papier, ceruzku, kalkulačku a kalendár a začnite počítať. Hlavným pravidlom je držať sa stanovených plánov a nasledujúcich rád.

Na začiatku si spíšte aktuálny stav - koľko peňazí máte na účtoch, doma v prasiatku, či v investíciách. Potom si spíšte mesačné príjmy celej rodiny a jej výdavky. Myslite na všetky výdavky, nielen na splátky hypotéky a úverov, ale aj nákup darčekov či zaplatenie dovolenky. Je potrebné prejsť všetky príjmové a výdavkové položky. Rozdeľte si ich do kategórií.

Ideálne finančné miery? Áno, majú ich aj financie... 40:30:20:10.
Teda 40% z príjmu si vyčleňte na bežnú spotrebu (nákup potravín, náklady na bývanie, cestovné...), 30% by nemali presiahnuť všetky pravidelné splátky úverov, pôžičiek, lízingov, 20% by sa malo vyčleniť na životné poistenie, dôchodok a 10% je dobré pravidelne si odkladať ako úsporu a rezervu (dovolenka, vianočné darčeky, pokazená chladnička...). Samozrejme, že toto platí pri „bežnom príjme“ (okolo priemernej mzdy). Ak zarábate viac, vaše úspory alebo splátky pôžičiek môžu dosiahnuť vyššie percento. Ak zarábate menej, nemali by ste znižovať percento úspor, ale radšej percento splátok (mať menej úverov). Odporúčané percentá ovplyvní aj veľkosť a veková štruktúra vašej rodiny.

FINANČNÉ PLÁNOVANIE A JEHO ZÁSADY

  • Stanovte si ciele – určte si, čo si chcete kúpiť, zažiť, čo chcete dosiahnuť
  • Buďte realista – neklamte sám seba a pravdivo zohľadnite príjmové, výdavkové, ako aj majetkové možnosti, t.j. naplánujte si takú dovolenku, akú si reálne budete môcť dovoliť (dovolenka slúži na oddych, nie stres a ukazovanie svojho „spoločenského statusu“ iným a to isté platí o vianočných darčekoch, hoci vaše deti ich vo vzťahu k spolužiakom môžu vidieť ako „súťaž spoločenských statusov“).
  • Disciplína je základ - je dokázané, že je veľká šanca dosiahnuť ciele, ak ich máte na očiach. Stanovené ciele a kroky vedúce k ich napĺňaniu si značte a umiestnite na viditeľné miesto.
  • Pravidelná kontrola - kľúčom k úspechu je dodržiavanie finančného plánu
  • Kategórie výdavkov – určte si kategórie, napr. bývanie, stravovanie, deti, auto, poistenie, úvery
  • Nepožičiavajte si na dovolenku a vianočné darčeky, ak to nie je absolútne nevyhnutné – bez týchto vecí vieme žiť alebo ich mať menej. Iste je nepríjemné to vysvetliť rodine, ale rodinná pohoda vytvorená dovolenkou a darčekmi nad pomery, má krátke trvanie. V čase splácania sa pohoda rýchlo vytratí a tvrdo dopadne na vašu rodinu.

NA TIETO VÝDAVKY SA POČAS ROKA PRIPRAVTE

Narodeniny, lyžovačka, platenie daní, Veľkonočné sviatky, nákup letného oblečenia, školské výlety, dovolenka, začiatok školy, nákup oblečenia, Vianoce, Silvester, poistky.

LEPŠIE ŠETRIŤ, AKO SA ZADLŽIŤ

„Ak si budeme 10 mesiacov odkladať 10 eur, ušetríme 100 eur a na Vianoce uvidíme rozžiarené detské oči pri vianočnom stromčeku.“ K detskej radosti sa tak pridá aj dobrý pocit zo správneho finančného správania sa.

SPOLUPRACUJTE S ODBORNÍKMI

Finančný plán pomáha človeku orientovať sa vo svojich financiách. K zmenám plánu môže dôjsť kedykoľvek, avšak ľudia s plánom robia vždy lepšie finančné rozhodnutia. Vytvoriť si dobrý finančný plán je jednoduché. Plánovať pozitívne udalosti a predchádzať možným rizikám dokáže dobre vytvorený finančný plán za pomoci ekonomického poradcu bezplatnej dlhovej poradne.

Ing. Denisa Haninová, dlhová poradkyňa
bezhotovostnými platbami môžete ušetriť?